Home » News » Pięć medali Mistrzostw Polski dla ratownika z Tomaszowskiego WOPR

Pięć medali Mistrzostw Polski dla ratownika z Tomaszowskiego WOPR

18-19.06.2014 r   w  Lublinie odbyły się  L (pięćdziesiąte) Letnie Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. W składzie reprezentacji województwa łódzkiego, która pojechała na te mistrzostwa było trzech ratowników z WOPR w Tomaszowie Maz. Michał Żyrek, Wiktor Daroch i medalista Mistrzostw Świata z  Monpellier we Francji Filip Pełczyński. W tym roku , podobnie jak w latach ubiegłych, ratownicy z WOPR w Tomaszowie Maz.  mieli ogromny wpływ na wyniki drużyny wojewódzkiej, na który składają się wyniki indywidualne: jednego młodzika, dwóch juniorów młodszych, i czterech najlepszych wyników z dwóch kategorii junior i open.

W zawodach tych wystartowało 125 ratowników i ratowniczek z: CKS Szczecin, Dolnośląskie WOPR,

KPiRS PŁYWAK Płock, MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle, Ostrołęckie WOPR, SPiR Aqua Żyrardów, WOPR MOSiR Lublin, WOPR Poznań, WOPR Woj. Lubuskiego, WOPR Woj. Łódzkiego,

WOPR Zduńska Wola, WOPR-OS w Ostrołęce, Śląskie WOPR. (13 drużyn)

W drużynie województwa łódzkiego zachodzi wymiana pokoleniowa. W Skierniewicach i Zgiersko-Łęczyckim WOPR starsi i bardziej doświadczeni ratownicy  ustępują miejsca młodszym kolegom i koleżankom. Równie utalentowani ale mniej doświadczeni ratownicy muszą jeszcze potrenować by równie sprawnie używać sprzęt ratowniczy i szybko holować manekina.

W rezultacie osiągnęliśmy sukces w klasyfikacji generalnej mężczyzn zdobywając 538 pkt i BRĄZOWY MEDAL MISTRZOSTW POLSKI za Dolnośląskim WOPR 648 pkt i CKS Szczecin 715 pkt.

W klasyfikacji drużynowej kobiet województwo łódzkie zajęło IV miejsce z wynikiem 512 pkt.  I mjs. zajęli ratowniczki z CKS Szczecin 738 pkt , II WOPR MOSiR Lublin 674  pkt a III mjs Śląskie WOPR 601 pkt.

W klasyfikacji generalnej drużynowej (suma punktów kobiet i mężczyzn) województwo łódzkie zdobyło IV miejsce z 1050 pkt, III miejsce Śląskie WOPR 1062 pkt, II miejsce WOPR MOSiR Lublin 1161 pkt a  DRUŻYNOWYM MISTRZEM POLSKI na rok 2016 została drużyna z CKS Szczecin 1453 pkt.

Pozostał niedosyt, że tak niewiele brakło bo 12 pkt do brązowego medalu.

Indywidualnie na L Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym w Lublinie klasą dla siebie był junior młodszy z Tomaszowskiego WOPR Michał Żyrek. Nasz ratownik na tych mistrzostwach, podobnie jak w dotychczasowej części sezonu, startował rewelacyjnie. W większości konkurencji zdobywał złote medale i tytuły mistrza Polski.

Trochę się obawiałem jak Michałowi wyjdzie start na pięćdziesięcio metrowej pływalni. Kilku ratownik w jego kategorii (Szczecin, Śląsk, Dolny Śląsk) na co dzień mają dostęp do pięćdziesiątki a jest to, w brew pozorom, inne pływanie.  Ale Michał po raz kolejny udowodnił, że jest aktualnie najlepszym juniorem młodszym w Polsce zdobywając pięć medali trzy złote (trzy tytuły Mistrza Polski)  i po jednym srebrnym i brązowym. W klasyfikacji indywidualnej końcowej Michał zdobył tytuł Mistrza Polski w Ratownictwie Wodnym na 2016 rok. We wszystkich swoich startach Michał wypadł bardzo dobrze. Ale najbardziej cieszy to, że bardzo dobrze radzi sobie z trudnymi technikami podczas użycia sprzętu ratowniczego. Taką trudną technicznie a jednocześnie najbardziej widowiskową z konkurencji indywidualnych  jest 100m ratownik z pasem ratowniczym.  W konkurencji tej zawodnik płynie 50m stylem dowolnym w płetwach i z pasem następnie pasem zabezpiecza manekina wokół i holuje go 50m do mety. Zapięcie pasa na manekinie jest decydującym elementem w takim wyścigu. Można tu wiele zyskać lub stracić. Michał radzi sobie z tym jak profesor.

Filip po wielomiesięcznej nieobecności związanej z rejsem u wybrzeży Azji wschodnie w ramach praktyk  w WSM w Szczecinie zaatakował tylko w konkurencji 100 m ratownik z pasem ratowniczym ale sił wystarczyło na IV miejsce. Na pocieszenie wspólnie z kolegami z województwa wywalczył brązowy medal w sztafecie 4 x 50  z pasem ratowniczym. Jest to bardzo widowiskowa sztafeta. Pierwszy zawodnik skacze do wody i przepływa 50m stylem dowolnym, drugi zawodnik skacze do wody i przepływa 50m stylem dowolnym w płetwach., trzeci zawodnik przepływa 50m stylem dowolnym z założonym pasem ratowniczym. Po dotknięciu ściany nawrotowej zawodnik przekazuje szarfę pasa ratowniczego czwartemu zawodnikowi, który znajduje się (w płetwach) w wodzie trzymając się co najmniej jedną ręką krawędzi basenu. Trzeci zawodnik po przekazaniu szarfy węgorza chwyta pływak pasa ratowniczego obydwiema rękami i jest holowany przez czwartego zawodnika do ściany mety; może pomagać podczas holowania kopiąc nogami. Samo przekazanie szarfy jest bardzo widowiskowe a ostatni zawodnik w płetwach musi powstrzymywać emocje by za wcześnie nie dotknął szarfy na trzecim zawodniku podczas zmiany  bo nastąpi dyskwalifikacja. Filip zawsze startuje w czwartej zmianie. W końcu należy do czołówki krajowej konkurencji w której płynąc w płetwach trzeba holować manekina (100m ratownik z pasem. Myślę , że Filip jeszcze nie powiedział ostatniego słowa w rywalizacji ratowników w Polsce i po za granicami kraju gdy będzie miał warunki do treningu nie przerywane wyjazdami zagranicznymi z uczelni usłyszymy jeszcze o jego sukcesach.

W poszczególnych startach Michał potwierdzając niepodważalny prymat wśród juniorów młodszych w Polsce zajął miejsca: 100m z przeszkodami 2 –SREBRO – 1:06,37, 50m holowanie manekina 1 – ZLOTO – 0:38,13, 100m ratowanie w płetwach 3 – BRĄZ – 1:04,79 i 100m ratowanie z pasem ratowniczym 1 – ZLOTO – 1:05,05, 100m ratowanie kombinowane 1 – ZŁOTO – 1:22,64. W klasyfikacji indywidualnej juniorów młodszych (suma pkt czterech  konkurencji) Michał zdobył tytuł MISTRZA POLSKI w RATOWNICTWIE WODNYM  na rok 2016 z  78 pkt.

W konkurencjach sztafetowych Filip pełczyński , Bartosz Stanielewicz , Paweł Bartkiewicz i Kosn Dominik 4miejsce w sztafecie na 4 x 25 holowanie manekina z czasem 1:14,78. W sztafecie 4 x 50 m z pasem ratowniczym zajęli 3 miejsce Brązowy medal  – 1:39,71.

W klasyfikacji  końcowej indywidualnej (suma najlepiej punktujących konkurencji z odrzuceniem jednej najsłabszej) ratownicy z Tomaszowa zajmowali miejsca w Polsce:  F. Pełczyński  18  – 53 pkt,    W. Daroch nie zdobył pkt,   M. Żyrek w kategorii junior młodszy MISTRZ POLSKI  w Ratownictwie Wodnym na rok 2016  – 78 pkt.

Mistrzem Polski w kat. OPEN został Dubiel Adam z Lublina 141 pkt , Wicemistrz Kotowski Wojciech 138 pkt a trzeci był Kępa Cezary 129 pkt obaj CKS Szczecin.

W klasyfikacji  końcowej indywidualnej kobiet Mistrzynią Polski w OPEN została Samuła Wiktoria z WOPR MOSiR Lublin 150 pkt, Wicemistrzynią została Wolny Magdalena z CKS Szczecin 125 pkt, trzecie mjs. Wiertel Agata z WOPR MOSiR Lublin 120 pkt.

Indywidualnie podczas XLVIII Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym w  Szczecinie ratownicy z Tomaszowskiego WOPR zajęli miejsca:

MICHAŁ ŻYREK 12-13 lat młodzik

100m z przeszkodami                           2  MIEJSCE SREBRO   1:05,71

50m holowanie manekina mężczyzn       1  MIEJSCE ZłOTO      0:38,13

100m ratowanie manekina w płetwach    3  MIEJSCE BRĄZ        1:04,79

100m ratowanie kombinowane              1  MIEJSCE ZłOTO      1:22,64

100m ratownik (ratowanie z pasem)       1  MIEJSCE ZłOTO      1:05,05

W KLASYFIKACJI INDYWIDUALNEJ 1 MIEJSCE Mistrz Polski w Ratownictwie wodnym 78 pkt

WIKTOR DAROCH  OPEN

200m z przeszkodami                           40 MIEJSCE                 2:43,12

50m holowanie manekina mężczyzn       37 MIEJSCE                 0:39,82

100m ratowanie manekina w płetwach    37 MIEJSCE                 1:03,00

100m ratowanie kombinowane              36 MIEJSCE                 1:26,22

100m ratownik (ratowanie z pasem)       34 MIEJSCE                 1:07,85

W KLASYFIKACJI INDYWIDUALNEJ                                         0 pkt

FILIP  PEŁCZYŃSKI 19 lat i więc.

200m z przeszkodami                             26 MIEJSCE               2:28,03